Jak správně investovat ve ve Švédsku

Published: 13.06.2021 Related countries:  Sweden Sweden

Navzdory pandemii, nebo možná právě kvůli ní, došlo v loňském roce k rekordnímu růstu počtu lidí ve Švédsku, kteří vydělávají na akciích. Pokud však nejste zvyklí, jak investovat ve švédském investičním systému, může být obtížné. Zde je pár užitečných informací.

Jaký podíl populace ve Švédsku vlastní akcie?

Ačkoli můžete očekávat, že středo-leví sociální demokraté budou skeptičtí vůči soukromým investicím, podle nezávislého finančního poradce Henrika Tella ze Stockholmu mají všechny strany tendenci podporovat větší podíl akcií mezi veřejností, přičemž vláda Görana Perssona zahájila svoje volební období v roce 2000 velkou kampaní s cílem přimět lidi, aby investovali do státní telekomunikační společnosti Telia, která byla počátkem milénia založena.

"Soukromníci měli velké pobídky, aby se zapojili jako vlastníci," vzpomíná Persson. "A dále, je tu důchodový systém, který je také kapitálově orientovaný, a již nějakou dobu funguje."

Podle zprávy Euroclear se akcionáři v roce 2020 stalo téměř 190 000 nových Švédů, což znamená, že 20 procent populace nyní vlastní akcie, což je nejvyšší podíl od roku 2010, kdy vlastnictví akcií začalo klesat. Je to vyšší podíl než ve Velké Británii, kde pouze 12 procent domácností vlastní akcie přímo, a daleko nad většinou ostatních evropských zemí.

A pokud počítáte i Švédy, kteří jsou pasivně vystaveni vlastnictví akcií prostřednictvím pracovních důchodových systémů, tak vlastně každý je nějakým způsobem zainteresován na investování na trhu.

Jakým daním čelíte, když kupujete akcie ve Švédsku?

Podpora nákupu akcií se ve Švédsku netýká zdanění. Zatímco například britská daň z kapitálových výnosů z prodeje akcií byla snížena na 10 procent u osob mimo nejvyšší příjmovou skupinu (20 procent u těch s nejvyššími příjmy), ve Švédsku platí 30 procent daň ze zisku. Pokud na investici uděláte ztrátu, můžete ji ze 70 procent započíst proti dani.

30% daň ze zisku je výrazně nad evropským průměrem 19,5% (i když pod Dánskem 42%, Finskem 34% a Norskem, kde je téměř 32%).

Existuje také 30% daň z jakýchkoli dividend, které obdržíte z akcií, které vlastníte, zatímco ve Velké Británii můžete vydělat až 2 000 GBP na výplatách ročně bez placení jakékoli daně a poté zaplatit pouze 7,5% daň z jakýchkoli dividend (nad rámec tohoto 32 procent pro osoby ve vyšší kategorii).

Británie rovněž podporuje vlastnictví akcií tím, že umožňuje lidem vkládat značné částky na individuální spořicí účty (ISA), kde se nezdaňují ani zisky, ani dividendy.

Se švédskou alternativou, tzv. „investor sparkonto“ (investiční spořicí účet), jste chráněni před daní z kapitálových výnosů, ale místo toho musíte platit roční takzvanou „schablonskatt“ daň z celé hodnoty držené částky. Na 0,375 procenta v roce 2020 se to zdá být malá částka, ale po celou dobu životnosti může být významná.

Co je účet ISK, kapitalförsäkring nebo depå?

DEPA či aktie-och fondkonto je účet, který je založen buď tradiční u banky jako Swedbank, SEB nebo Handelsbanken, nebo u on-line obchodníků s akciemi, jako jsou AVANZA nebo Nordnet. Účet lze použít k držení a obchodování s akciemi nebo fondy.

Investeringssparkonto, nebo zkráceně ISK, je účet s rozmanitými úsporami a podíly na účtu, jehož obsah nepodléhá dani z kapitálových zisků, ale místo toho se daní takzvanou roční schablonskatt . S investeringssparkonto sami vlastníte akcie a fondy a můžete hlasovat na výročních setkáních akcionářů společnosti.

Kapitalförsäkring je pojistný produkt, kde akcie, fondy a další úspory jsou drženy na vaše jméno bankou nebo pojišťovnou. Kapitalförsäkring je zdaněn stejným způsobem jako ISK. Jelikož přímo nevlastníte akcie ani fondy, nemůžete hlasovat na výročních schůzích akcionářů společnosti.

Jaký typ účtu byste si měli vybrat?

ISK nebo kapitalförsäkring má smysl pouze tehdy, pokud vyděláváte na svých investicích (což, doufejme, že ano). Podle výpočtu online obchodníka s cennými papíry Avanza, pokud očekáváte, že v roce 2021 vyděláte na svých investicích minimálně 1,27 procenta, je lepší platit schablonskatt .

Pokud investujete 100 000 korun a dosáhnete zisku 7 procent, zaplatíte na dani přibližně 401 korun, pokud máte ISK nebo kapitalförsäkring, a 2 100 korun, pokud máte běžný vkladový účet.

Pokud však dosáhnete ztráty 20 procent, stále byste platili daň 300 korun, pokud byste měli ISK, zatímco kdybyste měli vkladový účet, neplatili byste vůbec žádnou daň.

Může být také docela komplikované deklarovat své zisky a ztráty, pokud držíte své akcie na vkladovém účtu, protože u každé akcie musíte deklarovat celkovou pořizovací cenu a celkový výnos z prodeje. Použití ISK nebo kapitalförsäkring znamená, že se tomu můžete vyhnout.

Pro většinu lidí má větší smysl investovat prostřednictvím ISK než kapitalförsäkring , protože banky nebo pojišťovny mají sklon z toho vybírat vyšší poplatky.

Pozor však na konkrétní pravidla ve vaší domovské zemi. Například v USA je ISK velmi obtížné hlásit daňovým úřadům a za to, že vlastníte podílové fondy nad určitou částku, můžete být penalizováni - což je běžné jak u ISK, tak u kapitalförsäkringar .

Výhodou kapitalförsäkring je, že je velmi flexibilní. Můžete jej nastavit tak, aby každý měsíc vyplácel určitou částku, aby vaše děti byly příjemcem, nebo uzamknout prostředky, dokud nedosáhnete určitého věku, což je v některých ohledech podobné důchodovému účtu.

"Můžete šetřit do určitého věku, například do 65 let, a poté můžete pojišťovně sdělit, že chcete měsíční výplatu po zbytek svého života nebo po dobu 20 let, a poté ji budete mít automaticky," vysvětluje Stefan Thelenius, expert na důchody a pojištění ve švédské bankovní a finanční radě spotřebitelů.

Můžete také otevřít kapitalförsäkring jako společnost, ale učinit osobu příjemcem, což s ISK nemůžete udělat. Můžete také učinit beneficientem dítě, nebo nastavit, komu bude v případě vaší smrti vyplácena výplata z fondu. K tomu dojde automaticky, což může zjednodušit dědění.

Jakou banku nebo poskytovatele si mám vybrat?

Při spoření s kapitalförsäkring může být obrovský rozdíl, jakou banku si vyberete, protože některé vyžadují extrémně vysoké poplatky. Pokud provedete srovnání na webových stránkách švédského bankovního a finančního úřadu spotřebitelů, kolik poplatků vám bude účtováno, tak můžete ušetřit až 5 000 korun každý rok po dobu 20 let. Nejdražší poskytovatel SEB Kapital účtuje 170 000 korun, což je celá pětina ušetřených 757 000, zatímco nejlevnější, poplatky Avanzy jen 16 000 korun. To je velký rozdíl.

Podobně, pokud máte ISK nebo vkladový účet u některého ze specializovaných makléřů, jako je Avanza nebo Nordnet, bývá nákup a prodej akcií výrazně levnější než v případě, že máte podobný účet v běžné spotřebitelské bance, jako je např. Swedbank, SEB nebo Handelsbanken. Výhodou používání vaší běžné banky je, že je o něco pohodlnější mít všechny své úspory a příjmy na jednom místě.

Proč je důležité, aby někteří cizinci, kteří se stěhují do Švédska, investovali?

Švédský důchodový systém je navržen tak, aby lidé mohli platit více než 30 let, takže pokud jste do Švédska přijeli v polovině života a chcete zde odejít do důchodu, a nemáte ve své domovské zemi důchodové spoření, možná zjistíte, že jste nevytvářeli dost penzí, abyste mohli pohodlně odejít do důchodu.

Pokud máte nějaké peníze v hotovosti, možná by stálo za to ušetřit na doplnění důchodu. Na webových stránkách Min Pension Pensionu si můžete prohlédnout, jaké jsou vaše možnosti.

Pokud jste samostatně výdělečně činní, budete automaticky vyplácet pouze nejnižší formu státního důchodu nebo důchodu allmänna , který vám neposkytne pohodlný důchod, zvláště pokud jste do Švédska dorazili až později v životě.

Pokud je přebytek nebo överskott ve vaší společnosti vyšší než určitá částka (550 000 korun za měsíc v roce 2021), pak je daňově efektivní doplnit svůj důchod prostřednictvím pensionförsäkring, protože už budete dost vydělávat, abyste se kvalifikovali pro maximální důchod allmänna . Pokud je však přebytek nižší než tento, je efektivnější doplnit si důchod investováním do ISK nebo kapitalförsäkring .

A konečně, samozřejmě, pokud již vyplácíte co nejvíce do svého státního, pracovního a soukromého důchodu a stále máte více rezervní hotovosti, než kolik můžete utratit, má smysl si ji uložit, a to na dlouho, protože ve Švédsku nedochází ke krachu trhu, a je pravděpodobné, že vaše úspory porostou rychleji investováním než uložením na běžném bankovním účtu.

Pokud mám akcie a finanční prostředky na účtu v zahraničí, jak je přesunu do Švédska?

Volný pohyb investic je teoreticky zakotven v Maastrichtské smlouvě EU, ale v praxi je pro soukromou osobu přesun akcií z banky nebo online obchodníka s cennými papíry v jedné zemi EU do jedné ve Švédsku obtížný. Je jednodušší prodat akcie, převést peníze a reinvestovat ve Švédsku.

Mám-li na účtu v zahraničí akcie a fondy, kde jsou zdaňovány dividendy a zisky?

Podle Ann Strömbäckové, daňové partnerky společnosti PWC ve Švédsku, pokud máte bydliště ve Švédsku, měli byste platit daň z veškerých příjmů nebo zisků, které vyděláte kdekoli na světě, ve Švédsku.

"Pokud máte bydliště ve Švédsku, podléhají vám daně z vašich celosvětových příjmů, takže ve Švédsku zdaňujeme 100 procent vašich dividendových příjmů," vysvětlila Strömbacková.

Pokud však jiné země vybírají srážkovou daň z dividend, Švédsko vám obvykle poskytne daňový dobropis ve výši poloviny srážkové daně v zahraničí.

"Máme smlouvy o zamezení dvojího zdanění, které dávají Švédsku právo normálně zdanit polovinu z dividendového příjmu, tedy 15 procent," uvedla.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Skandinávie se sídlem ve švédském Stockholmu, který je vždy připravený asistovat českým exportérům na Skandinávském trhu.

S využitím zdroje: zpravodajský server The Local, Richard Orange

Foto: Erik Mårtensson / TT + Archiv CzechTrade