SAS oznamuje snížení ztráty a doufá v plné obnovení letů v letní sezóně

Published: 13.06.2021 Related countries:  Denmark Denmark

Skandinávská letecká společnost SAS ve druhém čtvrtletí snížila své ztráty, uvedlo vedené společnosti, přičemž doufá, že trend opětovného zvyšování zisků bude pokračovat i v souvislosti s očekávaným letním uvolněním restrikcí v důsledku pandemie koronaviru.

Zpráva o zvyšujících se příjmech SAS přišla den poté, co vlády Švédska a Dánska oznámily další kolo pomoci dopravci těchto dvou zemí, postiženého krizí v důsledku pandemi koronaviru.

Od února do dubnatotho roku zaznamenala společnost SAS čistou ztrátu ve výši 2,43 miliardy švédských korun (292 milionů USD, 240 milionů EUR) - o 30 procent méně než ve druhém čtvrtletí loňského roku. Společnost rovněž vykázala zlepšený provozní zisk, „poprvé od vypuknutí pandemie, a to jak meziročně, tak ve srovnání s předchozím čtvrtletím“ což ukazuje na úspěch v úsilí o snížení nákladů.

Počet cestujících však v daném období ve srovnání s prvním čtvrtletím poklesl o 140 000 na 857 000. To způsobilo pokles tržeb na 1,93 miliardy korun, což je pokles o 15 procent oproti předchozímu čtvrtletí, a 63 procent oproti předchozímu roku.

„Zvýšení míry očkování poskytuje určitou naději na uvolnění omezení a zvýšení poptávky před důležitou letní sezónou,“ uvedl ve svém prohlášení generální ředitel Karl Sandlund.

Generální ředitel Sandlund však také poznamenal, že „mnoho zákazníků se nyní stále častěji rozhoduje rezervovat letenky mnohem blíže jejich datům cesty, což ztěžuje předvídání poptávky během léta.“

Společnost SAS také uvedla, že očekává, že po ní cestující budou požadovat až 150 milionů korun poté, co evropský soud v březnu rozhodl, že zákazníci by měli být kompenzováni za narušení provozu, způsobeného stávkou pilotů v roce 2019.

Po loňském zrušení 5 000 pracovních míst - což představuje 40 procent její pracovní síly - společnost SAS ve středu oznámila další úvěrovou linku ve výši tří miliard korun od dánské a švédské vlády, jejích hlavních akcionářů, aby se dostala přes krizi. Letecká společnost získala obdobnou půjčku a navýšení kapitálu v loňském roce.

Článek připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTradde Skandinávie, která je připravena pomoci na individuální bázi všem zájemců z řad českých exportérů se zájmem o vstup na severský trh. 

S využitím zdroje: zpravodajský server The Local.de Foto: Charles Platiau / Reuters / Ritzau Scanpix + archiv CzechTrade