Společnost Vattenfall řeší problém s recyklací lopatek větrných turbín

Published: 16.09.2022 Related countries:  Sweden Sweden

Švédský průmysl řeší problém s recyklací lopatek větrných elektráren. Zkušenosti z cirkulární ekonomiky a obnovitelnosti materiálů mají i mnohé české firmy, pro které by tedy mohly být zakázky pro firmu Vattenfall dobrou exportní příležitostí.

Švédská energetická firma Vattenfall uvedla, že některé z větrných turbín v továrně Hollandse Kust Zuid o výkonu 1,5 gigawattu budou používat RecycableBlades společnosti Siemens Gamesa. Velká pobřežní větrná farma této společnosti bude používat tyto recyklovatelné lopatky, kterými se snaží řešit problém v oblasti větrné energie. Tento problém představuje nemalou výzvu pro celý sektor.

Stavba na moři na Hollandse Kust Zuid, která bude využívat 140 větrných turbín, začala v červenci 2021. Společně ji vlastní Vattenfall, Allianz a BASF a uvedení do provozu je plánováno na rok 2023.

To, co si počít s lopatkami větrných turbín, které už nejsou potřeba, je pro průmysl stálým problémem. Je to proto, že kompozitní materiály, ze kterých jsou čepele vyrobeny, lze obtížně recyklovat, což znamená, že mnoho z nich po skončení životnosti skončí na skládkách.

Vzhledem k tomu, že se vlády po celém světě snaží zvýšit kapacitu obnovitelných zdrojů energie, počet větrných turbín po celém světě zřejmě poroste, což následně zvýší tlak na sektor, aby našel udržitelná řešení pro likvidaci lopatek.

Švédská energetická firma Vattenfall je jednou z několika společností, které se zabývají recyklací a opětovným používáním lopatek větrných turbín. To představuje cíl, který vychází z myšlenky vytvoření „oběhové ekonomiky“, ve které se minimalizuje odpad a produkty se znovu a znovu používají.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade se sídlem ve švédském Stockholmu a s působností pro celou Skandinávii, který je připravený české firmy s firmou Vattenfall propojit.

Autor: Anmar Frangoul
Zdroj: https://www.cnbc.com/2022/06/17/huge-offshore-wind-farm-to-use-recyclable-turbine-blades.html
Foto: Archiv CzechTrade