Společnost Volvo začala testovat nákladní vozy s palivovými články poháněnými vodíkem

Published: 16.09.2022 Related countries:  Sweden Sweden

Společnost Volvo Trucks uvedla, že začala testovat vozidla, která používají „palivové články poháněné vodíkem“, přičemž švédská firma tvrdí, že jejich dojezd by mohl dosáhnout až 1000 kilometrů, tedy něco málo přes 621 mil.

Firma uvedla, že „tankování“ jejich vozidel bude trvat méně než 15 minut. Zákaznické pilotní projekty mají začít v příštích několika letech, přičemž komercializace je „plánována na druhou část tohoto desetiletí“.

Poskytovatelem palivových článků bude Cellcentric, společný podnik s Daimler Truck, který byl založen v březnu 2021. Podle prezidenta společnosti Volvo Trucks budou elektrická nákladní vozidla s palivovými články na vodíkový pohon vhodná zejména pro dlouhé vzdálenosti a těžké, energeticky náročné úkoly.

Elektrifikace dálkových a těžkých nákladních vozidel představuje svůj vlastní soubor výzev. Globální výhled pro rok 2021 Mezinárodní energetické agentury popsal, že kamionová doprava na dlouhé vzdálenosti potřebuje „pokročilé technologie pro vysokovýkonné nabíjení a/nebo velké baterie“. Zaměření společnosti Volvo Trucks na technologie s nulovými emisemi ji postaví do konkurence se společnostmi, jako je Tesla a partner Daimler Truck, které obě vyvíjejí elektrická nákladní vozidla.

Zatímco v některých oblastech panuje nadšení z potenciálu vozidel na vodíkový pohon, existují překážky, pokud jde o rozšiřování tohoto sektoru, což v pondělí potvrdila společnost Volvo Trucks. Poukázala na výzvy, včetně „rozsáhlých dodávek zeleného vodíku“ a také „skutečnosti, že infrastruktura pro doplňování paliva pro těžká vozidla musí být ještě vyvinuta“.

Rozvoj výroby vodíkových aut je též velkou exportní příležitostí pro dodavatele těchto technologií z České Republiky, a to nejen pro firmu Volvo, ale dalšího velkého výrobce, automobilku Scania. S kontaktováním těchto společností může pomoci naše kancelář CzechTrade ve Švédsku.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade se sídlem ve švédském Stockholmu a s působností pro celou Skandinávii, který je připravený individuálně asistovat českým exportérům na Skandinávském trhu.

Autor: Anmar Angoul
Zdroj: https://www.cnbc.com/2022/06/20/volvo-has-started-testing-trucks-with-fuel-cells-powered-by-hydrogen.html
Foto: Archiv CzechTrade